Teplé dny přinesly vysoké koncentrace pylu v ovzduší

Teplé a větrné dny přinesly v uplynulém kalendářním týdnu vysoké denní koncentrace pylu v ovzduší na celém území Slovenska. Pokračovala pylová sezóna lísky, olše, dřevin z čeledi cypřišovité-tisovité, jasanu a topolu. Přibyl pyl břízy a habr. Pylová sezóna lísky a olše díky pylu transportovanému vzdušnými proudy z chladnějších oblastí opět nabrala na síle a pyl těchto alergenů místy dosahoval velmi vysokých denních koncentrací.

Pylová sezóna dřevin z čeledí cypřišovitě-tisovitá a jasanu se z teplejších oblastí posunula na střed, sever a východ Slovenska. Výrazně se zvýšily i denní koncentrace pylu topolu a vrby. Nejvyšší denní koncentrace pylu lísky zachytila ​​monitorovací stanice v Banské Bystrici 646 pylových zrn v m3 vzduchu, v Žilině 438 pylových zrn v m3 vzduchu, v Košicích 420 pylových zrn v m3 vzduchu a v Bratislavě 221 pylových. Nejvyšší denní hladinu pylu olše zachytili v Banské Bystrici 518 pylových zrn v m3 vzduchu, v Košicích 376 pylových zrn v m3 vzduchu a v Bratislavě 171 pylových zrn v m3 vzduchu. Pyl břízy dosáhl nejvyšší naměřené hladiny v Bratislavě a to 51 pylových zrn v m3 vzduchu, v Banské Bystrici 23 pylových zrn v m3 vzduchu. Pyl dřevin z čeledí cypřišovité-tisovité dosáhl nejvyšších denních koncentrací v Bratislavě – 576 pylových zrn v m3 vzduchu, v Banské Bystrici 575 pylových zrn v m3 vzduchu, v Košicích 572 pylových zrn v m3 vzduchu. Nejvyšší denní koncentraci pylu jasanu zachytili v Bratislavě 166 pylových zrn v m3 vzduchu. Pyl topolu dosáhl nejvyšší denní koncentrace v Bratislavě 1556 pylových zrn v m3 vzduchu, v Nitře 408 pylových zrn v m3 vzduchu a v Banské Bystrici 205 pylových zrn v m3 vzduchu. Kromě pylu zmíněných druhů se v ovzduší vyskytoval ještě pyl jilmu, habru, dubu a vrby. Spory hub (plísní) byly zastoupeny zejména rodem Cladosporium a dosahovaly většinou nízké hladiny.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení